Kezdjük a legelején
Apja Németországban látta meg a napvilágot, és Prakticának hívták. Őt magát pedig a nagy Orosz Anyácska hozta a világra a Szovjetúnióban. Igazi igásló, és elpusztíthatatlan. Egyetlen dolog viheti a sírba, ha valaki nem használja, ugyanis ilyenkor szokott a zárszerkezet fogaskereke és maga a redőny megszorulni megakadni. Gyakori hiba, hogy egy tíz húsz éve polcon vagy padláson porosodó gép, záridői nem futnak le B záridőnél meg is akad. Az is előfordul az 500 as tól a 30 as záridőig bárhol hogy exponáló gomb lenyom, és csak akkor indul vissza a második redöny, ha felengedjük a gombot. Ez nem jó, viszont nem is végzetes. Ha nem akarjuk szétszedni akkor csupán egyetlen dolgot kell tennünk felhúzni elsütni. Felhúzni, elsütni. Meg fog javulni. Tehetünk egy kis műszersz olajat is bele. Az exponálo gombra nagyon picit cseppentünk majd nyomkodjuk. Ez megoldhatja, vagy ha megszorul a felhúzókar akkor is segít. Fontos viszont tudni, hogy ezek inkább tűzoltások. A legjobb szétszedni és kitakarítani. Előbb utóbb úgyis meg kell történnie egy ilyen idős gépnél.
Igazából ezzel el jutottunk a lényeghez. Ugyanis ezen kívül semmit nem kell tenni ahoz hogy jó legyen a masina. Csak használni használni használni. Hogy mind ezt megfejeljük egy picit hozzá kell tenni hogy igazi parádés képvilágot és minőséget kapunk ha az alapobikat használjuk. Indusztár 3,5/50. Kemény rajzolat és félelmetes élesség. Nem vicc. Nem igazán láttam még elérhető árban a mai modern optikák közül még csak hasonlót sem. Zeiss Tessar coppintás de 69 től gyártottak már saját optikák mert elfogytak a Német cuccok. A legenda szerint a Zeiss mérnökei megdöbbenve tapasztalták hogy a copy jobb mint az eredeti. Felépítését tekinve mondanom se kell hogy a világháborúra készítették. Szerintem ha leejtik utána jobban megy a fókusz. A 3,5 ös fényerő kevés lehet, sajnos ez tény, ezzel együtt kell élni. Vagy beszerezhetünk egy jó kis Heliost. Az Indusztárral ellentétben ezt nagyon sok verzióban készítették. Beugróblendés nem beugróblendés vagy beugrós, de van kapcsoló. 2/58 tehát már nagy fényerejűnek mondható, és azt kell mondanom ennél nagyobbra ritkán van szüksége egy amatőrnek. Persze nekem is van 1,4 1,8 as obim, de a kettes is teljesen rendben van. Digit vázon rekeszelni kell hogy penge legyen de filmesen nem. A rajzolata elmarad az Indusztártól viszont a Helios 3 tól fölfelé már kapott különböző bevonatokat, és egy elég modern külsőt. E hez én a kettest ajánlom mert nincs beugróblende és szebbet firkál mint a többi, igaz nem sokkal. A háttérmosás elég jó szépen választja le a hátteret de nem úgy mint a tesó, a másik kedvencem a Jupiter 4/135. Klasszikus portréobi, kistele. Itt ami elkáprásztató és soha nem láttam jobbat még a nagyon drága obiknál sem az a háttérmosás. 9 lamellás blende szabályos kört alkot. A fókszgyűrű szépen nagyon hasznosan mozog. Jó a háttérmosás. A rajzolata kielégítő nem Indusztár de a Heliosnál jobb. Mai szemmel erős közepes. Jó a háttérmosása. Ami nekem még tetszik azok a szinei. Érdekes az ember azt hinné abban a korban inkább az FF volt a menő így azon volt a hangsúj de nem. Nagyon szép szinei vannak. Ja, és hihetetlen félelmetes a háttérmosás.
Van még ide való Jupiter 200 meg ami nagy vágyam egy Maszkutov 500. Meg persze Zeiss meg Praktikar obi, és néhány Japán.
Visszatérve a géphez zavaró lehet a keresőben megjelenő hosszanti csík. ez előfordul több gépemen is megjelent. Állítolag tipushiba. Javítása csere. Szerintem a gép helytelen tárolása miatt van, mert azok a gépek amik mindig is nálunk voltak szépen tárolva nem jött ez ki. Csak azokon a gépeken amiket vettem később.
A gép használata roppant praktikus. Én nagyon szeretem a fénymérő elhelyezését. Gyorsan le lehet olvasni az értékeket. Meglepő hogy a szeléncellás fénymérő eddig minden gépen jó volt. Nem csak működik hanem pontos is. Persze amennyire egy külsőfénymérő lehet. Mindenestre jó és van szitu amikor kifejezetten jó. Szerintem sokkal jobb mint a későbbi Zeniteken (ttl et 12xp 122).
Zenit-Induszár 50
Jpiter 135
Indusztár 50
A vakuszinkron 30 nál van és ha a záridőtrcsa alatt kis pcköt x vagy m állás között kapcsolgatjuk a vaku előmelegitését aktiválhatjuk. Ennek már a 80 as évek vakujainál sem volt értelme, inkább a régebbi vakuknál ha nem akartunk sokat várni, és tudtuk hogy nemsokára villantani fogunk.
Összeségében azt gondolom hogy egy nagyonjó gép kiváló erdeketi KMZ által gyártott optikákkal hihetetlen élmény vele a fotózás.